Założycielem pierwszej sekcji karate w Białymstoku przy TKKF Zachęta był P. dr Andrzej Juśkiewicz, który przyjechał z Łodzi. Treningi cieszyły się ogromnym powodzeniem, na zajęcia uczęszczało ponad 150 osób w małej sali gimnastycznej dawnego Technikum Elektrycznego na ulicy Grottgera. Tłok na sali był przeogromny, ale nikt nie narzekał. Wśród ćwiczących była duża rotacja, jedni przychodzili drudzy rezygnowali z treningów. Warto zaznaczyć, iż treningi stawały się odwzorowaniem japońskiego dojo -sali treningowej, trwały długo, były ciężkie i wyczerpujące. Na bazie tych ćwiczących wykształciła się grupa zawodników, która odegrała znaczącą role w rozwoju białostockiego karate. W roku 1984 p. Andrzej Juśkiewicz przeniósł się do Olsztyna. Ćwiczący stanęli przed wyborem. Część osób skłoniło się w kierunku Karate Tradycyjnego (obecnie w Białymstoku prawie nie istnieje), drugi odłam ukierunkował się w stronę Polskiego Związku Karate zrzeszającego sekcje karate Shotokan (karate sportowego – WKF). Na jego czele stanął Sławomir Romańczuk, który prowadził zajęcia przy TKKF Elektronik. W międzyczasie zdobył on instruktora karate, a później ukończył studia trenerskie nieustannie uczestnicząc w centralnych zgrupowaniach karate, które prowadził włoski trener, zwany także ojcem polskiego karate Giuseppe Beghetto. W roku 1990 zawodnicy trenowani przez Sławomira Romańczuka po raz pierwszy wystartowali w Otwartych Mistrzostwach Polski w Szczecinie. W latach 1990 –1994 klub działał pod nazwą „Unitra – Biazet”, a w latach 1995 – 2000 po pozyskaniu głównego sponsora Browaru Dojlidy, nazwa została zmieniona na „Shotokan Browar Dojlidy”. Do połowy roku 2003 występował pod nazwą „Shotokan Białystok”. Pod koniec 2003 roku oficjalnie powstaje stowarzyszenie sportowe „SHOGUN” Białystok, nieustannie biorąc udział w rywalizacji sportowej w Polsce i za granicą. W późniejszych latach powstały inne kluby karate, których założycielami byli wychowankowie trenera Sławomira Romańczuka.
W kolekcji klubu są tytuły mistrzów, wice mistrzów i brązowych medalistów mistrzostw Polski w kategorii: dzieci juniorów i seniorów. Nasi zawodnicy powoływani byli do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy m.in. w Chorwacji, Grecji i Francji. Obecnie w naszym klubie trenują zawodnicy, którzy wybrali karate jako dyscyplinę sportową i uczestniczą we współzawodnictwie sportowym – biorą udział w zawodach klubowych, miejskich i ogólnopolskich. Trenują również ci, którzy nie widzą siebie w rywalizacji sportowej, a ćwiczą dla przyjemności, zdrowia i sprawności fizycznej, pokonania własnej słabości i nieśmiałości.
O Białostockim karate dowiesz się więcej z książki, opisującej dzieje sportu w regionie północno- wschodnim: „Sprintem przez historię” – aut. Jerzy Górko, wyd. Białostocki Komitet Olimpijski

Sławomir Romańczuk
tel. 503-632-992

e-mail: shotokan.slawek@wp.pl